Buradasınız

Cam tavanı kırmış kadınlar

Atılım Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğrenci Kulübü 7 Mart 2022 tarihinde, “cam tavanı kırmış kadınlar” sloganıyla açıkladıkları bir etkinliği gerçekleştirecek. Amaç, “n-KADIN” olarak değerlendirdikleri kadınların iş ve yaşam öykülerini dinlemek. Beni de n-Kadın etkinliğinde konuşmak üzere davet ettiler.

Benim cam tavanlarımdan ilki, üniversiteye gittiğim yıllarda psikoloji eğitim-öğretiminin  genç bayanların kültür kazanmak için yararlandıkları türden bir etkinlik olarak algılanması idi. Ben bu cam tavanı, Psikoloji Bölümü’ndeki araştırma-geliştirme etkinliklerim ve bunlarla uyumlu eğitim-öğretim etkinliklerim yoluyla kırmanın gayreti içinde oldum.

Diğer cam tavanım, psikolojinin davranışlarla ilgilenen bir dal olmasıydı. Bu cam tavanı, psikolojik olaylar sırasında beyinde ne olup bittiğini, kurmuş olduğum Bilişsel Psikofizyoloji Laboratuvarında beyin elektriksel faaliyeti temelindeki araştırmalarımla kırma gayreti içinde oldum (Ekibimizdeki arkadaşlarla yapmış olduğumuz çalışmalarımız bugün sekiz binin üstünde atıf almış bulunuyor.)

Bir diğer cam tavanım, beyin ve genelde bedenin tartışmasız sahibinin biyolojik bilimler olduğuna ilişkin anlayıştı. Bugün ülkemizde de gelinmiş olan noktada, bu işlerin, bir çok bilim alanını (multi-disipliner) ve  bir çok tekniği (multi-teknolojik) bir araya getiren “Bilişsel Sinirbilim” şemsiyesi altında ele alınabileceği görüldü. Bu şemsiye altındaki bilimler arasında psikolojinin “olmazsa olmaz” olduğu da yavaş yavaş da olsa kavranıyor. 

Bütün bunları, endüstri mühendisliği teknik biliminde yetişmekte olan aydın gençler  izliyor ve değerlendiriyor. Bu açık görüşlülük, bir zamanların kabusu olan meslek şovenizmini yok sayan bu duruş için onları kutluyorum. Yaşadığımız zor zamanlarda dahi böylesi gençlerin yetişmekte olmasına, ülkem adına çok çok seviniyorum.

Cam tavanı kırmış kadınlar