Buradasınız

Okan Üniversitesi Psikoloji Günleri-XII

Okan Üniversitesi Psikoloji Günleri-XII

Okan Üniversitesince 8-9 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenen “Psikoloji Günleri-XII”nin teması bilişsel nörobilimdir.

 

1975’li yıllardan bu yana aldığım akademik dereceler, yaptığım araştırmalar, kurduğum laboratuvarlar ve desteklenen projelerim hep “bilişsel nörobilim” ve onun şemsiyesi altına giren nöropsikoloji dallarında oldu. Pek çok yüksek lisans ve doktora öğrencisini, bu alanda işlevde bulunacak biçimde yetiştirdim. Artık onlar Profesör ve Doçent kadrolarında bu dalı uygulamaya koyuyorlar. 

 

1980’li yıllarda ülkemizde nörobilim gibi bir terim yoktu (dünyada da yeni yeni yerleşiyordu), nöropsikolojinin ne olduğunu ise 3-5 akademisyen ancak biliyordu. Onlarca yıl, davranış yani psikolojinin beyin temelinde ele alınması gerektiğini çalışmalarımla ortaya koymaya çalıştım, “Psikolojinin Yeni Paradigması” konusunda pek çok üniversite ve kongrede davetli konferanslar verdim.

 

Artık vermiyorum… Çünkü artık bu görüş oturdu.  Bu konudaki çalışmalarımı, artık, deneysel araştırmalar, uygulamalı araştırmalar ve “Psikoloji Günleri-XII”de olduğu gibi, düşündürücü konferanslar şeklinde gerçekleştiriyorum.

 

Okan Üniversitesinde yapılan bu etkinlik bilişsel nörobilim görüşünün oturduğunun en güzel örneği. En güzel, çünkü bu konudaki diğer bilimsel etkinliklerden farklı olarak “Psikoloji Günleri-XII”, bu kapsam ve yapıda, bir “Psikoloji Bölümü’nün himayesinde yapılıyor. Bu tarihi gün için Psikoloji Bölümünü, başkanını, öğrencilerini ve Okan Üniversitesini kutluyorum.

Okan Üniversitesi Psikoloji Günleri-XII