Buradasınız

İNSAN ZEKASINA KARŞIN YAPAY ZEKA

İNSAN ZEKASINA KARŞIN YAPAY ZEKA

İNSAN ZEKASINA KARŞIN YAPAY ZEKA

 

Günümüzde, yapay  zeka (YZ; İngilizce kısaltması AI) sağlık, sanayi, ayrıca eğitim gibi alanlarda hızla yerini alıyor. YZ’nin neredeyse sonsuz bellek kapasitesi ve aynı anda pek çok işlemi gerçekleştirmedeki yeterliği (multi-tasking) çeşitli sorulara da yol açıyor. Oldukça uç bir soru şu: Bir şahsın zekası, YZ teknolojisi kullanılarak bir çipe (yonga) yerleştirilebilip saklanabilecek mi? Evetse, birinin zekası bir başkasına transfer edilebilecek mi? Yani… insanı ebedi kılmanın yolu YZ’den mi geçiyor?

 

YZ’de saklanan bilginin cesameti, YZ işlemlerinin yüksek dakiklik ve güvenirliği bir yandan da insanları kaygılandırıyor.  Çalışanları, YZ’nin onları işlerinden edeceği kaygısı ve gelecek korkusu sarmaya başladı. 

 

İnsan Zekası/Yapay Zeka ikilemi, Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu’nun program yapımcısı ve moderatörlüğünde, APARA televizyon kanalında ele alındı. Konuyu, Prof.  Dr. Hakkı Muammer Karakaş ile birlikte; uzmanlık alanlarımız olan bilişsel sinirbilim, psikoloji, tıp ve özelde radyolojik uygulamalar,  sağlık ve işletme alanındaki durum ve yansımalar açılarından değerlendirdik.

 

«İnsan Zekasına Karşın Yapay Zeka» tartışmasını çeşitli açılardan ele almış olan televizyon programı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

 

https://www.sirelkarakas.com/sites/default/files/icerik-dosyalari/hakkimda/medyada-ben/491-resim1sk.jpg
https://www.sirelkarakas.com/sites/default/files/icerik-dosyalari/hakkimda/medyada-ben/491-resim1hmk.jpg